Komu pomník?

Autor: Vladimír Masár | 11.4.2011 o 9:15 | (upravené 13.7.2011 o 18:32) Karma článku: 4,95 | Prečítané:  662x

Má zmysel vyťahovať na svetlo božie starú históriu? Stavať pomníky na vylepšenie minulosti, potom sa pobiť pri slávnostnom odhalení, postriekať farbou  bronzovú podobizeň, omotať ju toaletným papierom? Má mať pomník, protirečivá postava dejín? Ján Vojtaššák a Ján Esterházy?

Dvaja muži, súčasníci. Súčasne zasadali, jeden v štátnej rade, druhý v parlamente novej republiky, ktorá vznikla na troskách štátu zrodeného zo zvyškov starej monarchie.

Starú monarchiu kedysi porciovali a hranice rysovali na zámku zvanom Trianon. Obom sa ten štát nepáčil, prvému preto, že bol vraj nasiaknutý liberalizmom a druhému práve pre tie Trianonské hranice. Ten prvý privítal štát nový, s prezidentom kňazom a s nebezpečným nemeckým tútorom, druhý využil príležitosť, aby splnil svoj sen, napraviť krivdu z Trianonu.

Obaja sa málo starali, že sa deje krivda väčšia, nenapraviteľná. Iste, je známe, že mladší Ján, ako jediný v parlamente nehlasoval za deportácie, aj keď Židov nemal rád. Ten starší však verne slúžil a nezmieril sa s koncom svojho štátu až do smrti.

Obaja nakoniec spolu trpeli a zomreli v žalároch režimu, ktorý prišiel potom, čo sa ich vysnívané štáty znovu zmenili na trosky. Krutosť žalárnikov z nich spravila mučeníkov a mučeníctvo akoby z nich sňalo hriechy a potomkov núti stavať pomníky a žiadať blahorečenie.

Ale každý, kto sa aspoň na chvíľu dokáže vcítiť do citov muža, manžela, ktorý pomáhal svojej žene a svojim deťom vystúpiť z vagóna určeného pre dobytok na rampe v Osvienčime, a to objatie bolo navždy posledné, pochopí, že biskupovi, ktorý velebil štát, strojcu toho nešťastia, pomník stavať netreba.

A ani spoluautorovi komickej inscenácie, jazdy suchozemského admirála na koni po Košiciach, ktorej výsledkom, okrem zasiateho semena sváru bolo, že predtým natešené publikum, po niekoľkých dňoch spoznajúc maniere novej vrchnosti a materiálny nedostatok, skandovalo: „Všetko je drahé, naspäť k Prahe!"

Iba ak by sme chceli, ako múdro radí spisovateľ Norman Manea, stavať pomníky svojej národnej hanby.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?